Peştemal Tarihi

Peştemal Osmanlı İmparatorluğundan günümüze taşınan çok önemli bir gelenektir.. Türk hamamları kavramı dünyaca ünlü ülkemizin çok önemli bir markasıdır.Dünyanın hemen hemen heryerinde birçok lüks otellerde ve spa merkezlerinde mutlaka Türk hamamına rastlamak mümkündür.Türk hamamı ve Türk Peştemalleri adeta ayrılmaz bir kardeş olma özelliğine sahiptir.

Türk kültürünün miraslarından olan “Peştemal” Farsça kökenli olup, Farsça’dan dilimize girmiştir. Günümüzde kullanım sıklığı artan peştemaller düz, desenli ve çeşitli renklerde karşımıza çıkmaktadır. En çok uzunlamasına renkli çubuk deseninden olanların tercih edildiği peştemaller, keten, pamuk ve bambu gibi doğal iplikten dokunurlar. Erkeklerin belden aşağı, kadınların ise koltuk altlarından başlayarak kullandıkları peştemaller, esasında insanlık tarihinin en eski kıyafetleridir.

Peştemalin yıllar önce bu kadar trend olacağını söyleseler belki de inanmazdık. Yazın sahilde pareo yerine, evde bornoz yerine kullandığımız peştemaller, ince olması sebebiyle de tercih ediliyor.

“Spa merkezlerinde daha çok çizgili ve karışık renkli olanlar kullanılıyor. Sahil kesimindeki otellerin beach’lerinde ise pareo adı verilen ince, yumuşak ve desenli olanlar tercih ediliyor.”

Geleneksel peştemal modası, modern üretim ile birleşerek hızla moda haline geliyor. Özellikle uzun yıllardır Denizli- Kızılcababölük-Buldan yöresinde geleneksel kara tezgahlarda dokunan ve genellikle hamamlarda kullanılan peştemal, son bir kaç yılda moda olarak tanınır hale geldi. Artık otel, spa, plaj, beach, promosyon vb. bir çok uygulamaya konu olması yanında evlerde banyo havlusunun da yerini alarak peştemal modası genişlemiş oldu. Hafif olması, hızlı kuruma, iyi su emme ve havlu gibi havlarını bırakma derdi olmadığı için her geçen gün daha çok talep görüyor.

Peştemal asırlardan beri kullanıla gelen geleneksel hamam ve banyo havlusu olarak

adlandırabileceğimiz üründür.Anadolu’da binlerce yıllardır kullanılan peştemal suyu çabuk emmesi ve kolay kurumasıyla,hafifliği ile çok kullanılışlıdır

Genellikle el tezgahlarında usta eller tarafından farklı desenlerde dokunan peştemal artık günlük hayatımızın vazgeçilmezlerindendir.irçok alana kullanılmaktadır

Peştemalı havludan üstün kılan birçok özellik var.

Bunlardan en önemlisi hafifliği. 200 ile 300 gram arası ağırlığı olan Peştemallar, beş on dakika içinde kuruyor. Havlu gibi çanta veya valizde geniş yer kaplamıyor

Peştemaller banyoda,hamamda kullanıldığı gibi,plajlarda,saunada,fitness salonunda,spor salonunda,güzellik merkezlerinde,kuaförlerde,kısacası hayatın içinde b.Peştemal kumaşından,peştemal,el havlusu için peşkir,plaj havlusu ve çanta olarak da kullanılmaktadır.

peştemalin son harikasıda peştemal bornozdur.peştemal bornoz çok hafif ve hızlı kuruma özelliğine sahiptir.

Peştamal Nerelerde Kullanılır?

Peştemal denildiğinde genelde akla hamam gelir ve hamamda kullanıldığı düşünülür, oysa kullanım alanları çok yaygındır.

Şöyle ki; Banyoda banyo havlusu yerine, Seyahatlerde yer kaplamaması açısından havlu yerine, spor yaparken, spa ve masaj salonlarında, bahçe mobilyaları üzerinde ve hatta masa ve koltuk örtüsü olarak kullanılıyor.

Doğal iplikten üretildiği için çocuklar ve bebekler için çok ideal ve sağlıklıdır.

Bazı bölgelerde paştamal, paştemal, peştamal, paştamel olarak söylenir.

Peştemal ismi nereden gelir?

“Püşt-Mal” kelimelerinin birleşmesi kökünden gelen peştemal kelimesi sırt silecek anlamına gelir. İngilizce, Almanya, Fransızca da peshtemal olarak yazılır ve bizdeki gibi okunur.

Dikdörtgen şeklinde dokuma bir bez olan peştemal en ilkel giysilerdendir. Örneğin Mısır Medeniyetlerinden günümüze kalan rölyeflerde giyim biçimi kalçaların etrafına sarılan dört köşe peştemaldır. İnsanlığın başlıca giyim eşyası olarak doğan pestemal giderek hem şekil değiştirmiş hem de çeşitlenmiştir.

Diğer havlular kadar emici fakat ince olduğu içinde daha çabuk kuruması peştemalin diger havlulara göre daha az yada hiç bakteri üretmemesini saglar, bu nedenle antibakteriyel özelligi de mevcuttur. Çantanızda veya dolabınızda az yer tutmakla beraber pratik, elegant ve çevre dostu bir üründür.
Peştamal iki çeşit olarak üretilir biri sade peştamal diğeri peştamal havlu olarak.

PEŞTEMALİN BAZI ÖZELLİKLERİ

Havlu kadar emici.
Az ağırlığı nedeniyle kolay taşınabilir.
Çantanızda ya da rafta daha az yer kaplar.
Kolayca ve sık yıkanabilir, çabucak kurur  ve dayanıklıdır.
Çevre dostu olarak yıkamada daha az su ve deterjan tüketir.

PLAJ VE BANYO İÇİN MÜKEMMEL BİR SEÇİM

Eğlence merkezleri, SPA’lar, Havuz, Plaj, Sauna, GYM, Spor ve Masaj salonlarında havlu yada bir pareo gibi kullanılabilir.

Diğer kullanım alanları; masa örtüsü, perde, kitap rafları vb … gibi veya yemek pişirirken bir önlük gibi Peştemal kullanabilirsiniz.

Denizli’nin Tavas ilçesine bağlı Kızılcabölük beldesinde 650 yıldır üretimi sürdürülen el dokuması tekstil ürünleri, birçok ülke tarafından tercih ediliyor. Truva filminde rol alan savaşçıların kullandığı pelerin ve elbiselik kumaşların dokunduğu Kızılcabölük’te el dokuması ürünlerin yanı sıra yarı otomatik ve tam otomatik makinelerde imal edilen tekstil ürünleri, 650 yıllık dokuma kültürünün izleri ile yurt içinde ve yurt dışında büyük rağbet görüyor.